• פורומים משפטיים

  • 1
× פורום הוצאה לפועל
בפורום זה נדון בחוק ובתקנות ההוצאה לפועל. בין השאר נדון בסדרי הדין בלשכת ההוצאה לפועל, הגשת בקשות לביצוע פסק דין ולביצוע שטרות, איחוד תיקים, עיכוב יציאה מן הארץ, עיקולים, סמכויות רשמי ההוצאה לפועל, ועניינים נוספים שיעניינו אתכם ותרצו להתייעץ עם עורך דין הוצאה לפועל מומחה.

ניתן לשאול ולהגיב גם ללא רישום, ואולם רישום שאורך שניות יאפשר לכם לקבל עדכונים בזמן אמת על תגובות לגבי השאלה ששאלתם.

Topic-iconתום לב בפתיחת תיק הוצאה לפועל

  • גולן
  • גולן's Avatar מחבר נושא
16 יול 2015 22:16 #1 מאת גולן
שלום

לפני כחצי שנה התקבל פסק דין כנגדי.

מייד לאחר מכן הגשתי ערעור ומאז אנו במו''מ לבדוק אם ניתן להגיע להסדר בתיק. הסכמנו שבינתיים, כל עוד אנו במו''מ לא יפעל הצד השני כנגדי.

לפתע, בלי שום הודעה מוקדמת, פתח הצד השני תיק הוצאה לפועל.
.
האם ניתן לבקש לבטל את התיק?
יותר
17 יול 2015 13:29 #2 מאת עורך דין בר אל ירון
שלום גולן

אני לא חושב שנכון יהיה לבקש לסגור את התיק, מהלך כזה הואלעניות דעתי חסר סיכוי, הרי את החוב, כל עוד לא התקבל הערעור, יש לשלם.

מה שכן ניתן לעשות זה לבקש לבטל את ההוצאות בתיק ההוצאה לפועל, באמצעות בקשה בטענת פרעתי.

עקרון תום הלב בהליכים משפטיים חל גם על פתיחה וניהול תיק הוצאה לפועל. אם הצד שכנגד אכן הפר הסכמה, אין כל סיבה שהוא ייהנה מהפרה זו.

בע"א 2836/03 (ת"א) עיריית תל אביב נ' מור תמר (המאגר המשפטי נבו) סיכמה כב' השופטת יהודית שטופמן את ההלכה בעניין חובותיו של הזוכה בניהול תיק ההוצאה לפועל שנפתח לבקשתו:

''פתיחתו של תיק הוצאה לפועל, למימושו של פסק דין, או לחילופין, של שטר, המוגש לביצוע כדרך שמבצעים בה פסק דין, וניהול ההליכים בו, כפופים אף הם לתחולתו של עקרון תום הלב, ועל ראש ההוצל"פ מוטלת החובה, כמו גם הסמכות, לדון ולהכריע בטענות מעין אלו.

הזדמן לי לומר בענין זה, בע"א (ת"א) 2194/03 יצחקי חפירות ומבנים בע"מ נ' צמנטכל קרקע ומבנים בע"מ (ל"פ, ניתן ביום 10.1.2006):

"...ישנם מקרים, בהם טוען החייב לפרעון חובו, טרם פתיחת הליכי ההוצאה לפועל, או טענות אחרות הנוגעות לשאלת פרעונו או אי פרעונו של החוב הפסוק. במקרים מעין אלו, בהם טוען החייב כי הזוכה עשה שימוש שלא בתום לב בפסק הדין, בהגשתו לביצוע, נראה כי סמכותו של ראש ההוצל"פ חולשת גם על טענה כגון זו, במסגרת הדיון בבקשה בטענת "פרעתי" ".

היקפה של חובת תום הלב, אינו מצטמצם, אך ורק, לשאלת נסיבות פתיחתו של הליך ההוצל"פ או לפרעונו של החוב. חובת תום הלב, חולשת גם על אופן ניהולם של ההליכים בפני ראש ההוצל"פ...''


הדברים נאמרו אמנם לעניין זוכה ש ''ישן'' על זכויותיו ולא פעל בתיק לאורך שנים, ועל כך אמר בית המשפט שתיק הוצאה לפועל אינו ''תוכנית חסכון''. ואולם, הדברים לעניין תום לב בניהול תיק הוצל''פ רלוונטיים גם לשאלתך.

בהצלחה!

בר אל ירון, משרד עו"ד
אבא הלל 7 (בית סילבר) רמת גן
טל: 03-6129124 פקס: 03-6129125
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • 1