• מאמרים דיני חברות

  • 1

זכויות עובדים בעת פירוק חברה

4.75 1 1 1 1 1 (4 Votes)
זכויות עובדים בעת פירוק חברה

בשנים האחרונות עברו על המשק העולמי והישראלי תקופות קשות בהן חברות רבות פשטו רגל. עוד לפני פירוק החברות, מרביתן נקלעות לקשיים כלכליים שאינם מאפשרים להן תשלום לעובדים: שכר עבודה, הפרשות עבור קופות גמל, הפרשות לפוליסות ביטוח פנסיה או תשלום עבור זכויות סוציאליות שונות כדמי הבראה, מחלה, ביגוד וכדומה. חברה שעדיין לא פורקה אולם אין בידה לשלם את חובותיה נחשבת לחברה חדלת פרעון.

כאשר חברה נקלעת למצב בו אינה יכולה להמשיך ולהתקיים מבחינה פיננסית, ויוצא צו פירוק או פשיטת רגל, נכסי החברה והכספים שעדיין נמצאים ברשות החברה מחולקים לנושים השונים ובעלי החוב. החוק קובע סדר מסוים בין בעלי החוב השונים, ועובדי החברה נמצאים בקדימות מעל לנושים מסוגים אחרים, או בשפה המשפטית – נושים בדין קדימה.

לעתים קרובות, נוצר מצב שבו הכספים שנמצאים בבעלות החברה המתפרקת ושווי נכסיה אינו מספיק לכיסוי חובותיה ואף לא לתשלום המגיע לעובדי החברה עבור עבודתם. במקרה זה, ביטוח לאומי נכנס לתמונה במטרה להשלים את תשלום הכספים והפיצויים המגיעים לעובדים. קבלת התשלום מותנית בהגשת תביעת חוב על ידי העובד כאשר החברה מוגדרת כחדלת פרעון ומוצע כנגדה צו פירוק.

ביטוח לאומי במקרים רבים אינו משלם את מלוא הסכום אותו היה מקבל העובד מהמעסיק, אלא מוגבל על ידי תקרות שונות הקבועות בחוק עבור הפיצויים השונים ועבור התוספות השונות.

זכויות העובד – תשלום פיצויים

ישנם סכומי פיצוי רבים המגיעים לעובדים לאחר פיטוריהם: שכר עבודה שלא שולם, דמי הלנת שכר, פיצויי פיטורין, פדיון ימי חופשה, תוספת חגים, כוננות, ביגוד, דמי הבראה, דמי הודעה מוקדמת, שעות נוספות, ותשלום לקופות גמל לצבירת חסכון לפנסיה. לאחר חלוקת כספי החברה, ביטוח לאומי משלים את המגיע לעובדים, אך מגביל את תקרת הגמלה שהעובד מקבל ל-10 משכורות ממוצעות במשק.

מבין סוגי הפיצויים האלו, לשכר עבודה ישנה עדיפות על סוגי הפיצוי האחרים. רק לאחר תשלום שכר העבודה (הכולל שכר בסיסי, בונוסים ותוספות ללא הוצאות אחזקת רכב וטלפון) ישולמו יתר הפיצויים שמגיעים לעובד, החל מתשלום פיצויי פיטורין. גם בתשלום פיצויי פיטורין הסכום הראשוני יגיע מקופות גמל בהן נצברו לעובד דמי פיצויי פיטורין במהלך עבודתו. רק במידה וסכום זה אינו מספיק לכיסוי פיצויי הפיטורין המגיעים לעובד, יתרת הפיצוי תשולם כחלק מהגמלה אותה יקבל מביטוח לאומי.

זכויות העובד - קופות גמל

לאחר תשלום שכר עבודה ופיצויי פיטורין, ביטוח לאומי משלים את חלקו של המעסיק ושל העובד להפרשות לקופות גמל לפנסיה שלא שולמו על ידי המעסיק. התשלום לקופות הגמל מוגבל לפעמיים השכר הממוצע במשק.

דמי הודעה מוקדמת הם חלק מהזכויות להן זכאי העובד ויכוסו על ידי ביטוח לאומי, אולם דמי הלנת שכר ודמי הלנת פיצויי פיטורין לא ישולמו על ידי ביטוח לאומי.

כדאי גם להתייעץ בנושא זה עם עורך דין חברות על מנת לקבל מידע רחב יותר על זכויותיכם. 

המאמר נכתב ע"י עדי דהן

צרו איתנו קשר

כתובת   אבא הלל 7 רמת גן 5252204
טלפון   03-6129124
whatsapp   בוואטסאפ (הכפתור מימין למטה)
דואר אלקטרוני   office@barelaw.co.il 
טופס הודעה   בטופס הודעה (בהמשך הדף)
פורומים משפטיים   בפורומים המשפטיים שלנו

מאמרים קשורים

אין מאמרים קשורים


כתבי טענות קשורים

אין כתבי טענות קשורים


לייעוץ ראשוני, צרו קשר

  • 1
לייעוץ בקשר לתחומי התמחותינו והתוכן באתר
 אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון
03-6129124
למענה מיידי ניתן בקלות לפנות גם בוואטסאפ
בכפתור הירוק למטה מימין
או פשוט שילחו הודעה בטופס בדף זה