Accessibility Tools

גביית חובות בין-לאומיים

הרבה יותר קל פשוט נוח וזול ממה שחשבתם - הכל על גביית חובות בינלאומיים

מאמר זה יתמקד באפשרויות העומדות לרשות נושים ישראליים לגביית חובות בחו"ל. המאמר יעסוק בעיקר באפשרויות הגבייה ברחבי העולם ואולם באותה קלות ניתן לבצע חקירות כלכליות בחו"ל, איתור של חייבים בחו"ל, מסירות משפטיות בחו"ל ועוד כהנה וכהנה פעולות שבעבר נחשבו יקרות מידי לביצוע, ככל שהדבר נוגע לביצועם בחו"ל.

בין השאר נעסוק באפשרויות הגבייה באמצעות חברת Global Credit Solutions (להלן: "GCS") שהינו תאגיד בינלאומי העוסק, בין השאר, בגביית חובות בכ- 85 מדינות בעולם. בין לקוחות החברה מדינות, בנקים ותאגידי ענק ברחבי הגלובוס. בהמשך הדברים אבהיר כיצד גביית חובות בכל מקום בעולם ובכל סכום יכולה פשוטה , מהירה ובטוחה. כל זאת תוך כדי עדכון מפורט ושוטף ללקוח, ללא עלויות כלשהן כאשר הבסיס הוא שכר טרחה על פי הצלחה בלבד. 

לפירוט אפשרויות הגבייה בחו"ל אנו ממליצים כי תעיינו גם בדף גביית חובות בינלאומיים

  הבעייתיות בחובות של לקוחות מחוץ לישראל:

הבעייתיות בגביית חובות בינלאומיים נראית על פניה ברורה. רבים מהנושים והיצואנים הישראליים נתקלים לא אחת בבעייתיות של גבייה מחוץ לישראל. חלק גדול מהם פשוט מוותר על החוב, גם כאשר המדובר בסכומים גבוהים יחסית.

הבעיה הקשה ביותר בגביית חובות בינלאומיים היא איתור חברת גבייה או עורך דין הוצל"פ שניתן לסמוך עליו במדינה הזרה. לא פחות חשוב מכך היא הבעייתיות של עלויות גבוהות מאד של טיפול משפטי בחו"ל. אם נוסיף לכך את ההבדלים בשפה ובתרבות, אי הבנות כאלו ואחרות, אי הבנה בסיסית של המערכת המשפטית הקיימת במדינה הרלוונטית ועלויות של כוח אדם וזמן, ניתן להבין מדוע גבייה מחייבים בחו"ל מהווה מכשול שמרפה את ידיהם של נושים ישראלים רבים לוותר על החוב לגמרי.

בעייתיות אחרונה אופיינית במיוחד למדינת ישראל וקשורה ליחסים הבינלאומיים בינינו לבין מדינות אחרות בעולם.

 

אזורי הגבייה בעולם:

ניתן לבצע גבייה מוצלחת כמעט בכל פינה בעולם למעט מדינות העולם השלישי. במהלך השנים חילקה GCS את העולם ל- 7 אזורי גבייה: צפון אמריקה, דרום אמריקה, אסיה והפסיפיק, מערב אירופה, מזרח אירופה וכמובן המזרח התיכון. בסה"כ מרושתות בחברה 85 מדינות בעולם.

 

הפתרון לבעיית גביית חובות בינלאומיים:

לכל בעיות הגבייה בחו"ל יש פתרון אחד פשוט, יעיל וזמין והוא פנייה לחברת גבייה גלובאלית כמו GCS. העולם הפך לכפר גלובאלי קטן אחד, וזו אינה קלישאה. אפשרויות הטיפול המשפטי בחול, לרבות גביית חובות, אינו מסובך, מסורבל או יקר הרבה יותר מגבייה מחייבים ישראליים.

ראשית, חברות הגבייה או עורכי הדין שממנה GCS ברחבי העולם הינם בעלי מוניטין וניסיון של שנים רבות בתחום הגבייה. נציג החברה בארה"ב לדוגמא הינה חברת גבייה הפועלת כבר 70 שנה בתחום בכל רחבי ארה"ב ובעלת 5 סניפים. בבריטניה, המדובר בחברת הגבייה בין הגדולות במדינה, כך גם בגרמניה, בשוויץ ובמדינות אחרות. GCS מוודאת באמצעות חוזים, מעקבים שוטפים ותגובות הלקוחות, שהשירות שניתן ע"י נציגיה ברחבי העולם יהיה ללא רבב.

אחד היתרונות הגדולים בהעברת חוב לגבייה הינו שאין כל מינימום או מקסימום לגובה החוב – ניתן להעביר תיקים בשווי של מ- 500 EUR ועד בכלל. התיק האחרון שנגבה במשרדנו היה ע"ס 430,000 EUR, לאחר שהצדדים הגיעו לפשרה.

בדומה להליכי הגבייה בישראל, הליך הגבייה, לפחות עד להגעה לשערי בית המשפט המקומי, אינו אגרסיבי וכולל מכתב דרישה, שיחות עם מנהלי החברה החייבת ובד"כ פגישה אחת או שתיים על מנת לסכם את הדברים. היה ולא ניתן להגיע להסדר, באפשרותו של הלקוח הישראלי לפתוח מידית בהליכים משפטיים כנגד החייב.

כאמור, עורך הדין או חברת הגבייה הינם מקומיים ו"חיים" את התרבות, השפה והליכי גביית החובות במדינה הרלוונטית. מניסיוננו בחו"ל אך גם בישראל, הפניה של עורך דין מקומי משנה פעמים רבות את ההתייחסות לחוב ומעלה מאד את העדיפות לסילוקו.

 

העברת חובות בינלאומיים לגבייה – הליך קצר ופשוט:

כיצד הדברים עובדים בפועל: בד"כ, המינימום של הנתונים הנחוצים על מנת להתחיל בהליך הגבייה בכל מקום בעולם הם פרטי הלקוח, פרטי החייב (שם החברה, כתובת, טלפונים) סך החוב ומסמך כלשהו המאשר את החוב (חשבונית, פסק דין וכיו"ב). כמובן שככל שיש יותר פרטים, ויותר מסמכים, יהיה קל יותר לאתר את החייב ולהתמודד עמו. כמו כן, עדיף לצרף מסמך נלווה המתאר בקצרה את מערכת היחסים בין הצדדים ואת הנסיבות בהן נוצר החוב.

תעריף שכר הטרחה קבוע בתקנון ומושפע באחוזים מסכום החוב. בד"כ תעריף הגבייה באירופה הוא זול יותר. לשם הדוגמא: על חוב של 50,000 EUR במערב אירופה תעריך הגבייה הוא כ- 15%. בכל מקרה, תעריפי שכר הטרחה והגבייה מועברים ללקוח בישראל מראש כך שאין הפתעות.

הפרטים והמסמכים מועברים בדואר אלקטרוני כאשר, לפחות בשלב הראשון של הליכי הגבייה מחוץ לבית המשפט אין צורך במסמכים המקוריים. התיק מוזן במערכת גלובאלית אינטרנטית מאובטחת. למעשה עורך הדין או חברת הגבייה במדינה הרלוונטית יכולים לעיין בו מידית ולהתחיל את פעולות הגבייה. בכל מקרה, וכפרוטוקול קבוע, על הנציגות בחו"ל לאשר או לדחות את קבלת תיק הגבייה בתוך 48 שעות.

מכאן ואילך מתקבלים עדכונים שוטפים מחברת הגבייה או עורך הדין המטפל בתיק. ייתכן ויהיה צורך בהעברת מסמכים נוספים (כגון ייפויי כוח או מסמכים אחרים הקשורים לחוב). הקשר הוא ישיר וניתן בכל זמן ליצור קשר במייל או בטלפון על מנת לקבל עדכונים ספציפיים.

בשלב שלפני הגעת הצדדים להסדר מועברת טיוטת ההסכם או עקרונות ההסכם ללקוח על מנת שיאשר בכתב את פרטיו. במידה ויש הסכמה מגיעים הצדדים להסדר. במידה ואין הסכמה תועבר עמדת הלקוח לחייב והמו"מ ממשיך משם. לאחר שהצדדים מגיעים להסכמה כלשהי מועבר הסכום המוסכם לחברת הגבייה או לעורך דין המטפל ומשם, בניכוי שכר הטרחה המוסכם מראש, ללקוח.

במקרה ולא הצליחו הצדדים להגיע להסדר נתונה בידי הלקוח האפשרות להעביר את התיק לטיפול משפטי. לאחר העברת חוות דעתו של הנציג המקומי המטפל בתיק, בנוגע לסיכויי הגבייה, יועבר ללקוח הערכת הוצאות משפטיות על מנת שתוכל להמשיך ולשקול את צעדיו.

על מנת להסיר ספק, מלבד הוצאות שאושרו מראש ע"י הלקוח ובכתב, לא יהיה חיוב אלא על פי הצלחה ועל פי דבייה שבוצעה בסופו של הליך בפועל. 


מערכת גבייה מתקדמת:

GCS הינה החברה הראשונה והיחידה בעולם אשר פיתחה בעצמה ומפעילה מערכת גביה גלובאלית אליה מחוברים כל נציגיה ברחבי העולם. המערכת מבוססת אינטרנט, מאובטחת לחלוטין ומספקת סביבה אוטומטית מלאה לניהול חובות בכל סכום ובכל מקום בעולם. המערכת מאפשרת לשותפי החברה בעולם לנהל את תיק הגביה דרך המערכת בלבד ללא כל צורך במערכת פנימית נפרדת.

ניתן להזין את כל פרטי התיק לרבות, העברות כספים, מסמכים, היסטוריה מלאה של התיק וכיו"ב. המערכת מספקת דוחות חתך מפורטים לגבי כל חוב שאותם ניתן לשלוח ישירות ללקוח מתוך המערכת. באפשרותם של נציגי GCS לגשת למערכת בכל מקום ובכל זמן ולקבל מידע בזמן אמת על החוב שהועבר ומנוהל על ידיהם.

בכל תקופת זמן או על פי דרישת הלקוח ניתן להפיק דוחות על התיקים המנוהלים ולהעבירם ישירות אל הלקוח. 

 

הליכי הגבייה בחו"ל:

הליכי הגבייה הנהוגים בחברות הגבייה ומשרדי עורכי הדין בעולם המטפלים בגביית חובות בינלאומיים הינם בד"כ בעלי פרוטוקול קבוע ודומה, כמובן שקיימים ניואנסים שונים בין מדינה למדינה המוכתבים ע"י התרבות וחוקי המדינה ואולם העיקרון נשאר זהה.

בד"כ חברות ופרטים בעלי אזרחות זרה קל לאתר, שהרי השירות או הטובין סופקו להם ישירות במדינתם. לעומת זאת, חייבים ישראלים שעברו לגור בחו"ל לא תמיד מודיעים ללקוח להיכן הם העתיקו את מקום מגוריהם... במקרה כזה ניתן להשתמש בשירותי חוקרים פה בישראל על מנת לבדוק לאן בדיוק עבר החייב. כאשר אין כתובת מדויקת בחו"ל אלא רק מדינה, ניתן לבצע איתור של החייב באמצעות הנציג המקומי של GCS. יצוין כי בד"כ באמצעות GCS, עלויות האיתור בחו"ל אינן גבוהות בהרבה מעלויות האיתור בישראל.

הפנייה אל החייבת מבוצעת בד"כ, אך לא תמיד, ע"י עורך דין המועסק בחברת הגבייה או ע"י משרד עורך הדין. כמו כן, וברוח הגישה כי יש לנסות ולהגיע להסדר מבצע נציג החברה שיחה עם האחראי בחברה כאשר המטרה היא להגיע לפגישה ולנסות להגיע להסדר כלשהו שיספק את שני הצדדים. במסגרת השיחות והפגישה מבורר הגורם לאי תשלום החוב.

היתרון הגדול בפנייה מעורך דין או חברת גבייה מקומית הוא כי החייב מגלה לפתע כי החוב נעשה לפתע פתאום "קרוב", לא מדובר יותר בנושה ישראלי מעבר לאוקיינוסים והרי חושך, אלא בחוב "קרוב", שיש לתת עליו את הדעת. החייב מודע כבר לעובדה שהסיכון באי תשלום הוא מוחשי בדיוק כמו אי תשלום לספק מקומי. מניסיוננו, הדבר מעודד מאד את החייב לנסות ולהגיע להסדר כלשהו להסדיר את החוב.

להלן נפרט בקצרה בעניין גביית חובות בארצות נבחרות בעולם:

 

גביית חובות בארה"ב:

כל אחת ממדינות ארצות הברית קבעה לעצמה את הדרכים לטיפול בחובות שלא שולמו. המאפיין המשותף בד"כ הינו מדיניות אגרסיבית בטיפול בחובות שהוכחו. הרשויות פועלות בד"כ בנחישות על מנת למצות את ההליכים עד תום עם פרטים או חברות שטרם שילמו את חובם.

אחת הפעולות המרתיעות עובר לפנייה לבית המשפט נובעת מהעובדה שחברות ואזרחים בארה"ב חוששים מאד לדירוג האשראי שלהם (שיטה אשר מיושמת עתה גם במדינת ישראל) המהווה מרכיב חשוב בקבלת אשראי מהבנקים המסחריים בארה"ב. הבעיה היא שכאשר החוב של החברה הינה ללקוח שנמצא מחוץ לארה"ב אין כל דרך (מלבד חקירה יזומה) לחברות האשראי והבנקים לדעת זאת. חברת הגבייה דואגת להבהיר לחייב כי אם לא ישולם החוב יובא מידע זה לידיעת גורמי האשראי בארה"ב.

מאפיין חשוב בבעייתיות הגבייה בארה"ב הוא פשוט גודלה העצום. קיימות עיירות וערים מבודדות וכאשר חייב מעתיק את מקומו לשם מאד קשה לאתר אותו או לגבות ממנו את החוב. חברות הגבייה הגדולות כמו נציגות GCS שם מנצלות את הקשרים ואת נציגויות המשנה בארה"ב על מנת לאתר חייבים גם במקומות אלו.

 

גביית חובות באירופה:

ברחבי מערב אירופה, בזכות מערכת משפטית משומנת היטב אחוזי הגביה, בעיקר מול חברות מסחריות גבוה ביותר יחסית לשאר העולם. כמו בארה"ב, גם במערב אירופה הגביה מתבצעת בעיקר דרך חברות גביה וכאשר ממוצה השלב הטרום משפטי מועבר התיק לעורך דין להמשך טיפול והגשת תביעה לבית המשפט. 

 

גביית חובות בסין:

ש לציין כי בסין, למרות גודלה העצום ולמרות העובדה שלמעשה אין שום חוק ברור שמטפל בגביית חובות במדינה רושמת לטובתה נציגות GCS שם הצלחות גבייה לא מבוטלות. ייתכן שהדבר קשור לעובדה שנציגות GCS בסין הקימה נציגות משנה כמעט בכל מחוז שם. את הנציגות הקימו כמה מחברות עורכי הדין הגדולות במדינה והן אלו שמפעילות אותה.

כאשר הגיעו אלינו חובות לגבייה בסין שאלנו כיצד, ללא חוקי הוצאה לפועל מסודרים, ניתן לגבות חובות בסין. התשובה הייתה בתרגום חופשי מאנגלית: "מאחר ואין כל חוק ברור בסין לגבי גביית חובות עדיין, אנו משתמשים בכל האמצעים והכלים שיש ברשותנו. אנו משתמשים בעורכי דין ובגובי חובות על מנת להימנע מכל בעיה שעלולה להיגרם"

אם לומר את האמת העניין קצת הלחיץ אותנו פה בישראל וקצת חששנו שהמדובר בשימוש באמצעים לא כשרים לגביית חובות שם. יצרנו קשר עם מנכ"ל GCS ולאחר שסיים לצחוק הוא הרגיע אותנו והבטיח שהוא בדק כבר את הנושא ווידא שאין שום שימוש באמצעים שאינם חוקיים. לדבריו, מאחר וגם בסין הבינו שאחד ממנועי הצמיחה הוא בין השאר מערכת גבייה יעילה נמצאו דרכים במסגרת החוק הקיים לדאוג שהליכי הגבייה יהיו יעילים.

 

לסיכום:

בסיכומם של דברים ניתן לומר שהכפר הגלובאלי העסקי בו אנחנו חיים הופך להיות קטן וקרוב יותר ויותר. משמעות הדברים היא שבניגוד למה שנהוג לחשוב, אפשרויות גביית חובות עבור נושים ישראלים פשוטות זולות ויעילות, לא פחות מגביית חובות מחייבים בישראל.

בהעברת הגבייה בח"ל לחברה חיצונית ניתן לנטרל לחלוטין את הבעייתיות שבגבייה עצמית של חובות אלו כגון העלויות הגבוהות של עורכי דין בחו"ל, שלא לדבר על איתור עורך דין בעל ניסיון בגביית חובות שניתן לסמוך עליו, ההבדלים בשפה ובתרבות וכיו"ב. מאחר ונציגי הגבייה המקומיים הם תמיד בעלי ניסיון נרחב בהליכי הגבייה במדינתם נחסכת מהלקוח או מהיצואן הישראלי הבעייתיות של בירור מדיניות הגבייה, בירור עלויות וכיו"ב. הניסיון האדיר של חברת הגבייה או עורך הדין המקומי והקשרים שלהם במדינתם מפשטות ומקצרות את ההליכים כך שבכל מקרה התוצאות יהיו מהירות הרבה יותר מפעולה עצמאית.

העובדה שאין סכום מינימום להעברה ושהליך ההעברה כה פשוט (כאמור אי מייל אחד) בצירוף העובדה שהלקוח מקבל ע"י מערכת הגבייה הגלובאלית עדכונים שוטפים על ההתקדמות בתיק עושה את הליך גביית החובות בחו"ל פשוט יותר אפילו מגביית החוב בישראל.

מאפייני הגבייה בחו"ל דומים כאמור מאד למאפייני הגבייה בישראל בכל הנוגע לפנייה בע"פ ובכתב והניסיון להגיע להסדר. למרות זאת אני חייב לומר כי באופן טבעי, ההליכים המשפטיים הם יקרים יותר. לכן ההנחיה היא לנסות להגיע להסדר על מנת למנוע עלויות משפטיות נוספות. בד"כ ויתור על ריביות וחלוקה לתשלומים מתמרצת את החייב להגיע להסדר ולשלם את החוב. ואולם כאשר מגיע הלקוח, בעזרת נתונים שהוא מקבל מהנציג במדינה הרלוונטית, למסקנה כי יש להמשיך בהליכים משפטיים כנגד החייב, ניתן להתחיל בהליכים אלו בתוך ימים ספורים מרגע ההחלטה על כך.

לדעתנו, הדבר המדהים ביותר הוא שלרשות הלקוח הישראלי עומדת מערכת גלובאלית משומנת ויעילה של אלפי מועסקים, מערכות ממוחשבות, ניסיון של עשרות שנים ואמינות מוכחת – והכול ללא כל תשלום או סיכון כלשהו שאם לא ייגבה החוב יצא הלקוח הישראלי מופסד. כאשר נגבה החוב, לא ישלם הלקוח הרבה יותר משכר הטרחה שהוא היה משלם לעו"ד ישראלי עבור גביית חוב מחברה ישראלית. 

logoround

 

yaron1

מחבר המאמר: עו"ד בר אל ירון

מאמרים קשורים

 • תביעה כספית בסדר דין מהיר

  תביעה בסדר דין מהיר הינה מסלול תביעה בסכום של עד 75,000 ש"ח שפסק הדין בה אמור להינתן לכל המאוחר...
 • תביעה כספית

  תביעה כספית הינה פניה לבית המשפט לשם זימון הנתבע לדין, לשם חיובו בתשלום סכום כזה או אחר לתובע...
 • תביעה או בקשה למתן חשבונות

  רשימה זו תדון בתביעות בהם שותף עסקי, או שותף לקבלת רווחים בצורה כזו או אחרת, חש ששותפו או שותפיו...
 • תביעה כספית בסדר דין מקוצר

  לאחר כניסתם לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי תשע"ט - 2018 בוטלו התקנות העוסקות בתביעה בסדר דין...
 • חובת זהירות וחובת אמונים של נושאי משרה בחברה

  חובות הזהירות והנאמנות של נושאי משרה בחברה הינם חובות המוטלות על ידי הדין על דירקטורים ונושאי משרה...

כתבי טענות קשורים

 • כתב תביעה - פירוק שיתוף במקרקעין ותביעה כספית

  כתב התביעה שלפניכם עוסק ב- פירוק שיתוף במקרקעין וכמו כן תביעה כספית כנגד השותפים, ששכרו את הדירות...
 • בקשת רשות ערעור על החלטה לדחיית בקשה לצו מניעה זמני

  במקביל להגשת תביעה לביטול חוזה שהוגשה על ידי משרדנו בשם מרשינו, הוגשה גם בקשה לצו מניעה זמני המורה...
 • כתב תביעה - מוסך שעיכב רכב לשווא

  מרשתנו, חברה בע"מ ביקשה לתקן את רכבה שהתחמם במוסך. פעם אחר פעם, ולמרות ששילמה מרשתנו עבור כמה וכמה...
 • בקשה למתן צו עיקול זמני במעמד צד אחד

  המדובר בהסכם הלוואה שנחתם ע"י לקוח המשרד והנתבעים. בהסכם נרשמו תנאים שונים לגבי החזרה הלוואה לרבות...
 • המרצת פתיחה - השבת מניות

  ממציא עובד על המצאה שנים רבות ומתחבר לבעל הון שיוכל להפיץ את המצאתו, בעל ההון עושק וגוזל את ההמצאה...