Accessibility Tools

אמונה ומדע, מסתבר שאמונה נאורה הרבה יותר

המחשבות שלי על אמונה ומדע...

ישנה מן ''אקסיומה'' כזו, שאדם שמאמין בכוח שמעבר לתפיסתו הוא ''פרימיטיבי'', חשוך ומוגבל מחשבתית. ואילו זה שכופר באמונה ובכוח עליון, וסומך רק על דעתו ועל דעת המדע הוא האדם המודרני, החושב, הנאור והפתוח מחשבתית הרבה יותר.

העניין הוא, שכאשר אני מסתכל על כאלו שסוברים שאת העולם הזה ניתן לתפוס ולהבין רק באמצעות המדע וחמשת החושים של האדם, אלו הסבורים שעולמנו המדהים מתנהל כמו רולטה, או שהוא מקרי כמו זריקת קוביה - אני מגלה בכל פעם מחדש שבניגוד לאותה ''אקסיומה'' דווקא הם מאד מוגבלים במחשבתם ובאופן די פרדוקסלי חיים בתבנית מחשבתית סגורה וחסרת מעוף.

אם לשם הדוגמא בלבד יסתכל האדם הלא מאמין על אירוע כמו חורבן בית ראשון ובית שני, שנחרבו שניהם באותו היום ויתהה על צירוף המקרים הדי מדהים הזה, הוא ייפתור את עצמו באמירה שמדובר במקרה. והרי רק ברור שזו תהיה מסקנתו מאחר והכלים שיש בידיו (היסטוריה, ארכיאולוגיה, סטטיסטיקה וכיו''ב) די מוגבלים לחמשת החושים שלו.

הבעיה עם חמשת החושים, שמצטרפים לתפיסה מחשבתית מדעית היא העובדה שהם די מוגבלים - התפיסה החושית שלנו משתרעת על מרחב וזמן די מתוחמים וסגורים. מלכתחילה אין לתפיסה כה מוגבלת את האפשרות להסביר חורבן שמתרחש בדיוק באותו יום, בהפרש של כאלף שנה. למעשה, השאלה הזו אפילו לא עולה על דעתו של מדען למשל, הרי בכלל אין בידיו את הכלים לענות על שאלה כזו והוא בד''כ משאיר אותה לפילוסופים. אכן, ברירת המחדל השל כל אתאיסט שלא מצליח להסביר שאלות כאלו היא ''המקרה'' - חברו הטוב של האחד שלעולם לא יעלה בידיו להסביר צירופי מקרים שקשה להסביר.

לעומת זאת, אדם רוחני שמאמין שיש סיבה לכל - יניח כהנחת מוצא בצד את חמשת חושיו שתפיסת הזמן והמרחב שלהם מוגבלים כאמור. בדיוק במקום שבו נעצר המדע והתפיסה המוגבלת של חמשת החושים שלו, מגיעה התפיסה הרוחנית שמטבעה היא אינה מוגבלת בזמן ומקום והמחשבה של אדם כזה בלתי מוגבלת לחלוטין. תפיסה תודעתית כזו, שאינה מוגבלת במושגים של זמן ומקום היא מטבעה אין סופית (חסרת תבניות) וממילא יש בידיה יותר כלים כדי להבין אירועים שהאדם הלא מאמין ייפתור אותם כ ''מקרה''.

מה שאני מנסה לומר זה שהאדם שאינו מאמין מוגבל בתפיסה שלו על ידי המרחב והזמן שנקלטים בחמשת חושיו ואילו האדם המאמין והרוחני, ממילא מכיל את תפיסת החושים שבוודאי יש גם לו, אלא שהוא יכול לפתוח את מחשבתו אל מעבר למגבלות של זמן ומקום ולנסות לפחות להבין את העולם הזה בדרך פתוחה, אין סופית ורחבה הרבה יותר.

משום כך אני מודה ומתוודה שבכל פעם שאני מדבר עם אדם שאינו מאמין על דברים שברומו של עולם, וזה האחרון טוען שאני ''פרימיטיבי'' אך ורק כי אני מאמין שיש בעולם הזה הרבה יותר ממה שחמשת החושים שלי ושלו יכולים לתפוס, אני מחייך לעצמי ונזכר איך למדתי מאנציקלופדיה אביב ובריטניקה, שבאותם ימים סיכמה את כל הידע האנושי, מוגבל ככל שהיה...

yaron1

מחבר המאמר: עו"ד בר אל ירון

פוסטים דומים

 • להיות תמיד זה שמברך

  לפני איזה שנה וחצי התחלתי לרכב על אופניים בבוקר, הבוקר שלי די גמיש אז אני אפילו מצליח להתמיד...
 • קמצא ובר קמצא, נכון גם להיום

  את החלק הראשון רובנו מכירים, עשיר גדול הזמין את כל אהוביו לסעוד מפוארת ובין השאר ביקש להזמין את...
 • האלוהים ברא את האדם ישר, והמה חיפשו חשבונות רבים

  ''האלוהים ברא את האדם ישר, והמה ביקשו חשבונות רבים''. המשפט הזה, שלקוח מספר קהלת היה לי בראש הרבה...
 • מתי יצאתם בפעם האחרונה מאזור הנוחות שלכם?

  אז היום, 41 יום לעומר... והדבר הזה שגודל לי על הפנים כבר קצת מתחיל להציק ומממש לא נוח. אני לא רגיל...
 • דע, כי טרם שנאצלו הנאצלים ונבראו הנבראים

  ''דע, כי טרם שנאצלו הנאצלים ונבראו הנבראים, היה אור עליון פשוט ממלא את כל המציאות. ולא היה שום...