Accessibility Tools

אז מה למדתי אחרי שנים כעורך דין

לא מעט דברים האמת, חלק מהם כתבתי כאן

זה די לא ייאמן אבל מסתבר שאני עורך דין כבר כמעט 2 עשורים.
אז אחרי תקופה כל כך ארוכה שמצד אחד היה לי מאד מעניין ומספק ומצד שני, כמו בכל מקצוע, יש לא מעט קשיים, אשתף אתכם בכמה הבנות ומסקנות שהגעתי אליהם במהלך השנים...

המסקנה הראשונה והמפתיעה זה שעורכי דין הם בני אדם. כמו בכל קבוצה של אנשים נתקלתי בהמון טיפוסים של עורכי דין. חכמים יותר וחכמים פחות, עם קצת יותר אגו וכאלו עם הרבה פחות ועוד כהנה וכהנה קצת פחות וקצת יותר. ובכל זאת אני שמח לבשר שבמהלך כל השנים האלו אני יכול לספור על יד אחת בקושי עורכי דין שכאשר שנתקלתי בהתנהלות שלהם עלה לי רפלקס של הקאה. רוב רובם של עורכי הדין היו בני אדם, לטוב וגם לרע.
 
בעיקר הבנתי שלהיות עורך דין זה בגדול לקחת על עצמך בעיות של אחרים. זה אומר שלפעמים אתה לא ישן בלילה מדאגה לבעיה של הלקוחות שלך.
 
כעורך דין מתחיל זה ממש שבר אותי להפסיד בתיקים, זו מין ערבוביה כזו של תסכול אגואיסטי מכישלון אישי, צער אמיתי על זה שהלקוח שלך הפסיד והרגשה של חוסר צדק כי כמובן הצדק תמיד לצדו של הלקוח שלך. לקח קצת זמן אבל בסופו של דבר, אחרי שעניתי לעצמי בכנות על השאלה האם אני מספיק טוב לייצג לקוחות בתיקים מורכבים, הבנתי שכמו בכל דבר בחיים - אתה פשוט לא יכול לעשות יותר ממיטב יכולתך. אם לא התעצלת, לא עיגלת פינות ונתת את הנשמה - יש גם דברים שלא תלויים בך, דם אם לפעמים אתה טועה לחשוב שאתה אלוהים.
 
לבסוף, אם תשאלו אותי אם יש צדק בבתי המשפט, אני יכול לומר שבגדול, התשובה שלי היא ''כן, אבל''. היה זה השופט אהרון ברק שקבע שתפקיד בית המשפט זה לעשות משפט לא צדק. אני לגמרי מבין מדוע הוא אמר את זה, כי הצדק הוא די יחסי לפעמים ולכן קל יותר לעשות משפט. ועדיין בעיני זו אמירה אומללה כי צדק בדרך כלל מרגישים בעצמות, ולשופטים לדעתי יש כאלו בגוף. על כל פנים מניסיוני בהופעות אין ספור בבית המשפט רוב השופטים מאמינים שצדק זה מושג שכן צריך שיהיה נוכח באולם המשפט שלהם והם בדרך כלל עושים כמיטב יכולתם. כן, גם הם כמיטב יכולתם... מי מהם יותר ומי פחות.
 
קצת על צדק יחסי למדתי באחד התיקים הראשונים שהופעתי בהם כעורך דין ממש מתחיל בבית המשפט. זה היה תיק תאונת דרכים הכי פשוט שיש. הלקוח שלי ממש נשבע שהתובעת נכנסה בו מאחורה ולא כמו שהיא טוענת שהוא נסע בחניון ברוורס והתנגש בה. רק שביום הדיון הוא הגיע לבן כמו סיד וכששאלתי מה קרה הוא סיפר לי שהוא חייב להוריד מהלב. וככה דקה לפני הדיון הוא מתוודה בפניי שהוא באמת נסע רוורס ופגע בתובעת. בשלב הזה לא היה הרבה מה לעשות חוץ מלהנחות אותו שלא משנה מי ישאל או מה ישאלו אותו בחקירה, שיגיד שהוא לא נסע רוורס. והלקוח, כנראה מהלחץ לקח את הדברים כלשונם - על כל שאלה ששאלו אותו בחקירה הוא ענה כמו תוכי: ''לא נסעתי רוורס'', גם כששאלו אותו בן כמה הוא או כמה זמן יש לו רישיון. בסופו של דבר השופט קבע שאכן הוא לא נסע רוורס והתובעת הפסידה.
 
אז תשאלו לפני רגע אמרת שיש צדק, אז איפה הצדק בסיפור הזה? טוב ששאלתם ! העניין הוא שעד היום, אותו עורך דין שייעץ ללקוח שלו שלא לדייק בעובדות, מעולם לא קיבל את שכר הטרחה שלו.
 
אמרתי, צדק הוא דבר מאד יחסי...

פוסטים דומים

 • מרוץ העכברים שלי

  באיזשהו שלב, זה מתחיל בגיל 40 ומעלה, אתה מסתכל על החיים שלך ושואל, מה זה הכל? זה כל מה שיש בעולם...
 • אז למי בדיוק הפכתי להיות

  חשבתם פעם על מי הייתם לפני 20 שנה? למה הפכתם להיות היום? איך החיים עיצבו אותכם במהלך 20 השנים...
 • לעזור לילדים שלנו להבדיל בין טוב ורע

  כשהתחלתי ללמוד משפטים, נתנו לנו הרבה פסקי דין של העליון לקרוא. מאחר ובשנה הראשונה ללימודי הייתי די...
 • בזיון בית משפט, כמעט

  הדבר השני הכי פרוע שאי פעם עשיתי זה לקום באמצע הדיון בבית המשפט ולצעוק, בלי שום סיבה, לא יעלה על...